„congratulations, will schuester. you and your little glee club have accomplished something quite remarkable.”
múlt, jelen és jövő. most már tendenciózusan használják az írók ezt a formulát a sorozatok végén, amikor visszanézünk a kezdetek elé, hogy kontrasztként szolgáljanak a karakterek akkori énjeik a maiaknak, hogy lássuk egyben az utat. majd megmutatják nekünk a jövőt is, hogy megnyugodhassunk, hogy minden oké lesz velük. jó volt visszaemlékezni a kezdetekre, még az azóta kikopott zenei aláfestést is visszahozták, és jókat mosolyoghattunk a cserfes és önző rachel-en, a nagy barátságok előtti állapotokon. sajnos ez nem lehetett teljes cory monteith nélkül, de amennyire lehetett, ott volt ő is velük. velünk. aztán az utolsó részben mindent a helyére klappoltattak, mindenki megtalálta a helyét. bár lea michelle-nek végig könnyes volt a szeme az egész részben, én kemény férfihez méltóan tartottam magam, de valahogy nem is akart jönni a meghatódás -egész az utolsó dalig. nem azt mondom, hogy könnyekben törtem ki, de átjárt az a furcsa állapot, az elmúlás és a nosztalgia, a vidámság és a szomorúság tökéletes elegye. és megtapsoltam az utolsó meghajlást. megérdemelték a srácok. ($04.05.)
az az igazság, hogy kicsit elszaladt mellettem az évad, vissza kellett néznem, hogy mik is történtek, mert itt volt velem az elmúlt hetekben, élvezettem is néztem nagyrészben, de valahogy igazán nem tudott emlékezetesen bevésődni. oké, a búcsúra biztos emlékezni fogok, vagy az esküvős epizódra -de ez talán kicsit kevés lesz egy utolsó évadhoz. szegény új srácokat kicsit sajnálom, hogy nem juthatott nekik elég idő, mert nem elég, hogy rövidített volt ez a kör, de nem lehettek a középpontban, mert a nézők a régi bandától akartak elbúcsúzni. én is. így menthetetlenül az érdektelenségbe süllyedtek. ...olyan szépen megfogalmaztam mindezt, és most dobhatom ki az egészet, mert lehúzni egyáltalán nincs szívem, mert nem volt rosszabb, mint a korábbi évadok, meg volt benne ugyanúgy a szerethetőség, az a vágy, hogy magasra emelje az egyenlőség zászlaját, hogy méltón búcsút vehessünk a mckinley minden tanulójától és tanárától. ezért adok ’tetszett’-et.
azt hiszem, hogy a pilot az egyik legtöbbet látott sorozat-epizódom (ha jól számolom, akkor kétszer volt meg a sima pilot és háromszor a bővített változat, egyedül vagy különböző rokonokkal). teljesen magával ragadott annak idején, hihetetlenül friss volt akkoriban, mérhetetlenül szerethető, csipkelődős és imádnivalóan bájos. és ezt tudták tartani az első évad végéig, az én lelkesedésem is szárnyalt a katartikus fináléig, egyre fertőzve meg újabb embereket, újra-és-újra hallgatva nagyszerű dalokat. aztán már a második évadban érezhető volt egy kisebb törés, mert az alkotók túlságosan ki akarták szolgálni az egyre népesebb rajongó-tábort, jöttek a kevésbé működő aktuális pop-dalok, egy-egy karaktert egy ötletért vagy poénért kiforgatták önmagukból, majd vissza. aztán a harmadik évadban teljesen elvesztettem a lelkesedésem, már csak megszokásból indítottam a részeket, és be kellett látnom, hogy bár szeretem ryan murphy munkáit, hozzá kell szoknom, hogy nem tudja végigvinni a sorozatait azon a magas színvonalon, ahol elkezdi (szerintem ebben szerepet játszik az is, hogy mindig új kihívásokat keres, másfelé fordul a figyelme, és ez az elfordulás érződik is). kicsit visszanyertek maguknak, amikor behozták a new york-i szálat, bár ezzel meg azt érték el, hogy az ohio-i történések értek kevesebbet a szememben, de valahogy kisebbek lettek a kilengések, kevesebb a nem működő epizód. így evickéltünk el a sorozat végéig, az eredeti bájat már rég magunk mögött hagyva, de mivel a felszíni idétlenkedések és rossz döntések alatt végig ott pislákolt a hatalmas szíve, így sosem fordult meg a fejemben, hogy bármikor ki akarnék szállni. köszönöm, hogy emberek millióit neveltétek toleranciára. köszönöm a rengeteg dalt a lejátszómon. köszönöm lea michelle-t. köszönöm a felemelő pillanatokat. köszönöm, hogy hitet adtatok a lúzereknek. köszönöm. tetszett.