„1,776 miles of iron track, that is what i delivered! track upon which thousands of wheels will now revolve carrying on their axles the wealth of half the world.”
miután a helyére került a díszes arany-szög (csak hogy a nép is megkapja a maga puccos parádéját), miután még egy utolsó férfias mókában részt vettünk (azaz kedélyesen verekedtünk egyet a kocsmában), még meg kellett tenni néhány fordulót a két óceán között, hogy lelkileg megtisztulva hagyhassuk el a történetet... mert a férfiember olyan, hogy előbb az eszére hallgat, majd a kötelességeit veszi számba, pedig igazából mindig csak a szíve dobbanásait kéne figyelnie, és akkor nem lenne szüksége ezekre a vargabetűkre... kicsit furcsa volt látni bohannon-t kimosakodva a washington-i előkelőségek gyűrűjében, de persze ő sem érezte jól magát a smúzolós környezetben. ahogy a fegyver súlya is túl nehéznek bizonyult már, öt év alatt a vadnyugaton eltűnt belőle az a vadság, ami szükséges ahhoz, hogy katonaként gondolkozzon. csak egyetlen erényt tartott meg a korábbi életéből: a becsületét... nagyon örültem annak, hogy a másik fő búcsúzónk eva lett, mert az ő boldogságáért szurkoltam leginkább a sorozat alatt, szerettem volna, ha soha többé nem kell szenvednie, és talán így is lesz, és nyugalomra lel, valahol a naplemente irányába... ($$07.25.)
bár az évad első fele kissé ködbe veszik így egy év távlatából, abban biztos vagyok, hogy jót tett a sorozatnak, hogy bohannon-t elküldték a konkurenciához, ahol erősen lehetett építeni a kínai munkásokra... aztán idén, a botor módon kettészedett évad második felében már minden a búcsúról szólt -ezért jó, ha egy író-csapat tudja előre, hogy mikortól kell koncentrálnia a szomorkás végre. ugyanakkor egy-egy epizódon belül így megbomlott az egység, mert koncentráltan foglalkoztunk a témákkal vagy karakterekkel, így nem mindig került középpontba az, ami igazán mozgatta végig a show-t: azaz a vasút építése... de így is örömmel töltöttem minden egyes percet még a sárban ezekkel a karakterekkel, szomorúan várva azt a pillanatot, amikor a két sínpár, hosszú évek szenvedése után, összeér.
csípőről lógó hatalmas colt-ok. dohánytól barna köpések a porban. libbenő szalon-ajtó előtt strichelő kurvák. ördögszekerek a pusztában. western. nagyon sokáig semmit sem jelentettek ezek nekem, aztán a nagy sorozat-bummom idején érkezett egy új széria, ami átkattintott bennem valamit, és azóta már a műfaj rajongójának vallhatom magam. pedig egy gyakorló western-néző nem sok újdonságot láthatott benne, engem, mint zöldfülűt viszont könnyen magával tudott rántani a hangulata -valószínűleg épp valami poros és férfias dologra vágyhattam, és pont ezt kínálta a show. aztán persze elkezdtek érdekelni a karakterek, és így már meglett a kellő kötődésem is, hogy kitartsak a sorozat mellett, hogy velem maradjon öt és fél éven át megbízhatóan, mindenféle élethelyzetben, jóban és rosszban (például apám halála után is tartotta bennem a lelket). de szerencsére nem csak megszokás volt, hogy évente néhány hétre gőzmozdonyra pattanok, hanem szívesen vettem részt a változatos kalandokon -mert az írószobában mindig gondoskodtak arról, hogy legyen egy határozott haladási irány, és szerencsére nem csak abból eredt a változatosság, hogy az építkezéssel együtt költözött az egész csapat is, hanem sokszor képesek voltak megújulni, lezárni szálakat, új karakterekkel új fejezetet nyitni. gondoljatok csak bele, hogy milyen messzire jutottunk a főhős kezdeti sematikus bosszú-szálától, hogy hogyan vált bohannon a vasút legfontosabb emberévé (de ugyanígy meg lehetne nézni eva vagy mickey karakter-ívét is. oké, durant önző mocsok volt és az is maradt, de vannak emberek, akik képtelenek változni...). nagyon ritkán volt olyan, amikor azt éreztem, hogy nem céloznak elég jól a készítők, de talán csak mr.ferguson történetének befejezésekor panaszkodtam igazán... no meg néhány technikai kérdésben voltak szájhúzásaim, de egyfelől az az én hibám, hogy a szemem ilyen könnyen kiszúrja a digitális kamera használatát (aminek a képi világát ledobja magáról a western-hangulat), ugyanakkor ahogy teltek az évek, úgy érkeztek egyre tehetségesebb rendezők a csapatba, és ők el tudták takarni ezt a(z anyagi jellegű) hiányosságukat... no, érezhetően nem akarom, hogy befussunk a végállomásra, de sajnos minden út véget ér egyszer. de nem szomorkodom, inkább hálás vagyok, hogy kitágult a világom a sorozat által, így mindig mosolyogva fogok gondolni rá akkor is, amikor lelkem újra-és-újra cowboy-kalapba öltöztetem...